Każda kobieta chce cieszyć się zdrową cerą. Coraz więcej ostatnio pojawia się informacji o tym, że nie tylko to, co nakładamy na naszą skórę, ma znaczenie, ale też to, jak działamy na nią od wewnątrz. Mowa tu nie tylko o suplementach, których składy dedykowane są do skóry czy włosów, ale również o pokarmach, którymi możemy zapewnić sobie lepszy wygląd i opóźniać starzenie.
Czy zwracasz uwagę na to, co jesz?
Czy myślisz o jedzeniu i jego wpływie na urodę?
Czy zgodzisz się z tym, że to, co jesz, wpływa na zdrowie a tym samym również na urodę?
Jeśli śledzisz moje wpisy na blogu, w mediach społecznościowych czy bywasz na webinarach, wiesz, że temat diety dla zdrowej cery żywo mnie interesuje. Podobnie jak interesuje mnie długowieczność, ale nie chodzi tu tylko o to, by żyć jak najdłużej, ale by to życie było dobrej jakości. Dlatego jeśli mogę mieć jakiś wpływ na to, jak wyglądam, to na pewno warto się temu przyjrzeć, sprawdzić, a potem podzielić się z innymi.
Piękna skóra jest wynikiem nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim jedzenia zdrowego, dobrej jakości pokarmów, a unikania cukru, alkoholu i pokarmów przetworzonych. Oczywiście nie chodzi teraz o to, byś zupełnie zrezygnowała z jedzenia tego, co może niezbyt zdrowe, ale smaczne, tylko raczej miała świadomość, że warto we wszystkim zachować równowagę.
Wiele kobiet, z którymi rozmawiam, twierdzi, że je całkiem zdrowo. Do momentu, kiedy nie sugeruję Poprowadź przez trzy dni dziennik i zapisuj wszystko, co jesz i pijesz.
Sama tak kiedyś zrobiłam. Wiesz, co się okazało? Że dopiero, kiedy spisałam wszystkie rzeczy, zobaczyłam, że jednak zjadam więcej cukru, niż myślałam. Wypijałam dwie kawy, zjadałam do tego dwa małe ciasteczka, a kanapki polewałam ketchupem. Wprawdzie było to dość dawno, ale pokazało mi, że rzeczywistość jest inna, niż myślę.
Dlatego polecam ci zrobić podobny eksperyment, a wtedy będziesz miała czarno na białym, nie tylko jak wygląda twój dzień, ale czy naprawdę jest tak zdrowy, jak uważasz. Jeśli cierpisz na jakieś problemy zdrowotne czy skórne, nagle możesz zobaczyć powiązanie, na które wcześniej nie zwróciłabyś uwagi.
A teraz skupmy się na tym, co jeść, aby mieć zdrową cerę. Lista wcale nie jest tak długa.
Mają najwięcej antyoksydantów, które doskonale radzą sobie z blokowaniem starzenia się skóry. Posiadają dużo witaminy A i E oraz składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, magnez i potas. Wszystko to, co lubi nasza skóra.
Włączaj do swojej diety jak najczęściej jarmuż, szpinak, zielone sałaty, pokrzywę czy brukselkę.
Zawierają błonnik, który pomaga Ci trawić pokarm i skutecznie wydalać jego resztki. Dają uczucie sytości i zapewniają stabilizację cukru we krwi. Owoce warto jeść rano lub przed posiłkiem, zgodnie z zasadą, że wtedy trawią się najszybciej. Pamiętaj zwłaszcza o jabłkach. To owoce z naszej strefy klimatycznej i zawsze Ci służą.
Są odpowiedzialne m. in. za przetwarzanie rozpuszczalnych w nich witamin (A, D, E i K). Część tłuszczy Twój organizm potrafi wytworzyć, ale część musi pozyskać z pożywienia. Dzięki nim Twoja skóra jest ładniejsza, bardziej napięta a wytwarzanie sebum będzie w równowadze. Im mniej tłuszczy, tym skóra wrażliwsza na wysuszanie i podatna na zmiany skórne.
Włącz do diety awokado, produkty z kokosa, oliwę z oliwek, masło klarowane, siemię lniane i orzechy.
Badania pokazały, że osoby, które mają zdrową i pozbawioną wyprysków skórę, posiadają o 20% więcej dobrych bakterii na skórze, niż osoby ze zmianami skórnymi czy trądzikiem.
Probiotyki zawarte w tych produktach przyczyniają się do usuwania procesów zapalnych i szybszego gojenia się skóry.
Co warto jeść? Kapustę kiszoną, ogórki kiszone, kefiry i jogurty (jeśli masz uczulenie na laktozę, wybieraj np. sojowy lub kokosowy), miso. Polecam też pić kombuchę (doskonale wpływa na trawienie).
Kiedy skupisz się na jedzeniu zdrowych produktów, pełnych składników odżywczych, których potrzebuje skóra, szybko zobaczysz efekty w postaci czystej, pięknej i napiętej skóry. Wybierając i dopasowując do siebie to, co chcesz i lubisz jeść, warto pamiętać o jednej zasadzie. Witaminy i składniki mineralne potrzebują siebie nawzajem i powinny być dostarczane raczej z pożywienia, a nie z suplementów.
Ciekawa jestem, jak wygląda twoja dieta. Czy na co dzień masz w swoim jadłospisie to, co wymieniłam?
W naszej społeczności na bieżąco wymieniamy się spostrzeżeniami na tematy związane ze zdrowiem i urodą. Pojawiają się też ciekawe artykuły dostępne tylko dla uczestników (np. „Wieczorny posiłek dla zdrowia i urody”).
👉 Sprawdź, czy to miejsce dla Ciebie 👈