Żeby zacząć sobie radzić ze stresem, trzeba go najpierw zrozumieć. Zrozumieć, czym jest, skąd się bierze i dlaczego. Choć niewidoczny, potrafi mocno wpłynąć na organizm, jak również na codzienne życie.
Stres to nic innego jak nagły wzrost stężenia kortyzolu w naszym organizmie. To reakcja organizmu na różne rzeczy, które Cię spotykają, a które tworzą napięcie i zaburzają równowagę. Fizjologicznie stres został Ci dany po to, by mobilizować ciało do działania w warunkach zagrożenia życia. Dzisiaj raczej takich sytuacji nie miewamy, ale momenty, które postrzegamy jako niekomfortowe, przykre czy trudne jest coraz więcej, dlatego stres „jednorazowy” przekształcił się w stres przewlekły. Żyjąc w ciągłym napięciu, organizm coraz trudniej radzi sobie ze stresem, czego efektem jest rozdrażnienie, zmęczenie, problemy ze snem czy słaba koncentracja. Być może zauważasz to u siebie.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała stres za chorobę stulecia, wskazując jego powiązanie z występowaniem wielu chorób cywilizacyjnych i przewlekłych, w tym nowotworowych. Wiadomo też, że stres ma ogromny wpływ na wygląd, kondycję i tempo starzenia się skóry, szkodząc jej praktycznie przez cały czas i jest czynnikiem, przed którym raczej trudno uciec. Podobnie jak przed zanieczyszczeniami powietrza czy promieniami UV.
Czy wiesz, że uczucia i emocje, których doświadczasz najczęściej, również odbijają się na wyglądzie twarzy?
Smutek, napięcie, lęk, złość, znajdują odbicie w mimice. Zmarszczki napięciowe na czole, tzw. lwia zmarszczka między brwiami, opadające kąciki ust, zaciskanie żuchwy czy ust, to typowe objawy niezadowolenia i życia w ciągłym stresie. Jeśli należysz do osób, które mają wyrazistą mimikę, a stres będzie przewlekły – z czasem wyraz twarzy i ułożenie zmarszczek utrwalą się.
Co ważne. Ze stresem związany też jest coraz częściej występujący problem bruksizmu, tzw. zgrzytania zębami. Schorzenie to prowadzi nie tylko do ścierania i rozchwiania zębów, ale też – wskutek częstego mimowolnego zaciskania mięśni żuchwy – do zmiany rysów, ponieważ twarz ulega rozbudowaniu w dolnej partii, staje się bardziej kwadratowa i męska, a to raczej nie sprawi, że będziesz odbierana jako młoda i atrakcyjna.
Spójrzmy najpierw, jak stres wpływa na zdrowie. Działa on na cały organizm, niszcząc go z systematyczną precyzją. Najprościej mówiąc, uszkadza komórki, organy, osłabia ciało i umysł.
Jakie są inne zdrowotne skutki stresu?
Dlatego tak ważna jest umiejętność redukowania stresu każdego dnia, bo codziennie doświadczasz sytuacji stresogennych.
A jak na stres reaguje uroda?
W wyniku stresu do komórek dociera mniejsza ilość krwi, a tym samym tlenu, co zawsze będzie powodem szybszego starzenia się.
Dlatego warto znaleźć swoje sposoby, by codziennie go redukować i relaksować swoje ciało i umysł
Dla jednych będzie to regularny kontakt z naturą, dla innych aktywność fizyczna, medytacja albo zajmowanie się swoją pasją, dla jeszcze innych stosowanie technik oddechowych.
Najprostszym sposobem redukowania stresu jest oddech. Możesz zastosować go w każdych okolicznościach, od razu i natychmiast poczujesz spokój.
Liczenie wydechów
W celu odprężenia polecam Ci też wieczorny jednominutowy automasaż.
Możesz wykorzystać do niego to, co masz zawsze pod ręką, czyli swoje dłonie.
Przyłóż do głowy obie dłonie z rozłożonymi szeroko palcami i masuj okrężnymi ruchami całą czaszkę. Później przejdź do twarzy. Przyłóż ręce po każdej ze stron, złóż palce razem i delikatnie masuj, wykonując małe kółka w stronę uszu, po obu stronach twarzy.
Ręce na pewno intuicyjnie Cię poprowadzą. Może będą gdzieś miejsca, gdzie zechcesz zatrzymać się dłużej. Idź za tym. Zaufaj sobie.
Jeśli masz ochotę, możesz ćwiczyć ze mną, zaobserwuj mój fanpage. W każdy poniedziałek, środę i piątek ćwiczę jogę twarzy.
Prawdą jest, że kiedy potrafisz panować nad właściwym oddechem, czujesz się spokojna, odprężona a Twoje ciało zdecydowanie lepiej funkcjonuje. Prawdą jest, że kiedy potrafisz zapanować nad stresem, Twoje życie będzie zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze. Prawdą jest, że każdy sposób, który pozwala Ci redukować stres, jest dobry, pod warunkiem, że go robisz.